- Kaple Božského Vykupitele - Prohlídková trasa prochází prostorem kaple, kde je návštěvníkovi podán výklad o historii rodu Schwarzenbergů se zaměřením na primogeniturní větev. Střízlivému prostoru kaple, původně zasvěcenému Božskému Vykupiteli, dominuje novogotický oltář z bílého pískovce, sádry a mramoru od sochaře Josefa Pokorného. Pozoruhodná jsou rovněž okenní skla, šedočerně zbarvená, kde šedou barvu tvoří leptaný vzor, domalovaný černým dekorem. Většinu kovolijeckých prvků dodala pro hrobku kovolijecká dílna Petra Steffense, zřízená z bývalého kláštera ve Zlaté Koruně.
V kapli se v letním období pořádají hojně navštěvované večerní koncerty a pěvecká vystoupení.
- Hrobka - V hrobce bylo postupně uloženo (nebo připomenuto) 27 příslušníků rodu Schwarzenbergů. Zakladatelka hrobky, kněžna Eleonora, se otevření hrobky nedočkala. Zemřela na Třeboni roku 1873 a byla do hrobky uložena až po dokončení stavby.
Původní rakve, ve kterých byli členové rodu uloženi do kostelíka sv. Jiljí, však většinou nevyhovovaly, proto byly ostatky před stěhováním do hrobky uloženy do nových zinkových rakví. Nové kovové sarkofágy navrhl schwarzenberský stavitel Jan Sedláček a vyrobila je firma Leopolda Wolfa, c.k. dodavatele kovových sarkofágů z Leopoldstadtu u Vídně.
Do hrobky byl rovněž převezen monumentální mramorový náhrobek sochaře Alexandra Trippela, který v roce 1791 zakoupil kníže Josef v Římě a byl určen jeho otci Janu Nepomukovi I.
Průvodce v hrobce připomíná technické podrobnosti stavby a u každé rakve v krátkosti připomene historické údaje o osobnostech, v nich uložených.
|