Zámek Náměšť nad Oslavou
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20942)
Ne  (4398)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
Zámek ve své renesanční podobě byl přestavěn v létech 1565- 1578 moravskými pány ze Žerotína na místě starého hradu ze 13. století. Hrad, z něhož se zachovala obranná kruhová věž a části hradebního zdiva, stával na místě nynějšího severovýchodního rohu zámku.
Po roce 1583 dědí náměšťské panství, které se v této době skládá ze 40 drobnějších statků, Jan Diviš ze Žerotína, bratr známého Karla Staršího ze Žerotína, jenž po dobu jeho nezletilosti náměšťsko spravuje. V této době je náměšťsko významným střediskem kulturního a společenského života na Moravě. Čeští bratři si zde zřizují sbor a již dříve zde byla vybudována utrakvistická tiskárna, která roku 1533 vytiskla první českou gramatiku a r. 1535 první český slabikář. V pobělohorské době prodává Karel Starší ze Žerotína náměšťsko, které zdědil po svém bratrovi, císařskému generálu Albrechtu z Valdštějna. Ten panství vzápětí přenechává Werdenbergům, kteří drželi panství do r. 1733, kdy je získává Adrián z Enkenvoirtu. Již za 10 let je kupují Kufštejni a ti pak r.1752 prodávají Haugwitzům. Hraběcí rod Haugwitzů žil na zámku do r. 1945. Po konci války bylo panství prezidentskými dekrety zkonfiskováno a zámek rozsáhle upraven pro letní sídlo prezidenta na Moravě, zejména v prvním patře. Dr. Edward Beneš zde pobyl pouze krátce v r. 1947.
Vzhledem k prostorným a světlým sálům, které zde byly k dispozici, rozhodla Státní památková správa v roce 1949 umístit sem tématickou instalaci závěsných koberců.

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz